Czystek - cudowne właściwości zdrowotne

Czystek - cudowne właściwości zdrowotne
March 19th, 2017, HealthNow, 1 Comment

Czystek, co to takiego?

Czystek (łac. Cistus), to rodzaj krzewów należących do rodziny czystkowatych, których jest niemal 50 gatunków. Te zimozielone rośliny rosną głównie w basenie Morza Śródziemnego i Azji Zachodniej, w Polsce występują tylko w uprawie.

Właściwości czystka

W świecie już od lat znane są wyjątkowe właściwości tej rośliny, a ostatnimi czasy również w Polsce doceniono zdrowotne działanie czystka. Przypisuje mu się przede wszystkim silne działanie przeciwutleniające, a to za sprawą występujących w nim polifenoli, tych samych związków co w czerwonym winie, tylko nawet w większych ilościach. Neutralizują one wolne rodniki, które powstają każdego dnia w naszym organizmie pod wpływem spożywania przetworzonej żywności, zanieczyszczenia środowiska, stresu, a nawet jako efekt przemiany materii. Wolne rodniki mogą powodować wiele chorób, w tym nowotwory, ale też przyczyniają się do występowania alergii i obniżają odporność organizmu.
Systematyczne spożywanie herbaty z czystka zapewni neutralizację wolnych rodników oraz  zmniejszy objawy alergii, ponieważ hamuje wydzielanie histaminy. Polifenole występujące w czystku ochraniają naczynia krwionośne i spowalniają utlenianie się ‘złego’ cholesterolu LDL i odkładanie go w postaci blaszki miażdżycowej.

Herbata z czystka jest bardzo ceniona w okresie infekcyjnym, gdyż przypisuje się jej działanie wspomagające w walce z bakteriami i wirusami.
Dostępne opinie na temat czystka potwierdzają badania, które były robione na czystku. Są to jednak badania in vitro, czyli laboratoryjne i nie można jednoznacznie stwierdzić czy czystek zwalczy boleriozę czy ‘ptasią grypę’. Dlatego czystek należy traktować jako suplement diety, a picie herbaty z czystka jako uzupełnienie codziennej diety w cenne dla organizmu polifenole, dzięki czemu można wzmocnić jego funkcjonowanie i ogólne samopoczucie.

Czystek – w jakiej postaci występuje

Najpopularniejsza forma spożywania czystka to picie herbaty z wysuszonych liści. Herbatę z czystka przygotowuje się poprzez zalanie czubatej łyżki ziół wrzątkiem i parzenie przez 5 min. Można również sporządzić napar, w tym celu zalewamy garść czystka 1l wody, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy jeszcze przez 5 min. na mały ogniu.

Jest wiele firm oferujących wysuszone liście czystka np. Batom lub NatVita, która produkuje kapsułki z czystkiem. 

Ważne

  • Czystek jest suplementem  diety (uzupełnieniem diety), a nie lekiem, dlatego nie można zaprzestawać tradycyjnego leczenia bez konsultacji z lekarzem.
  • Warto zgłosić lekarzowi przyjmowanie ziół w tym czystka przed podjęciem terapii farmakologicznej.
  • Czystek, jak i wszystkie zioła należy kupować tylko w oryginalnych opakowaniach w aptece lub wyspecjalizowanych sklepach.

Blog related